Say, for example, that you had $45,000 in fixed costs, $25,000 in variable costs, and 3000 units produced. Calculating the unit cost of production is as simple as adding and dividing: ition and ...
Complete the calculation to work out the cost of one item ... calculated by 236 ÷ 8 = 29.5. The cost is £29.50 per lesson. Company 2’s unit price is calculated by 135 ÷ 5 = 27.
To calculate costs using the high-low method, here are the steps to follow: The formula for variable cost per unit is: Variable Cost = (Highest Activity Cost – Lowest Activity Cost) ÷ (Highest ...
一些您可能无法访问的结果已被隐去。
显示无法访问的结果